Get Adobe Flash player
Polish English French German Russian

Drób w religii i mitologii

Rzym

Rzymianie używali kur do wróżenia na podstawie ich lotu lub na podstawie kierunku ich jedzenia podczas karmienia. Augur - rzymski kapłana interpretował wolę bogów w zależności od tego czy ptaki/kury latały w grupie lub pojedynczo, od dźwięków które one wydawały podczas lotu, kierunku lotu i w zależności od rodzaju ptaków/kur, których użyto do wróżby. Ceremonia wróżenia była bardzo istotna dla Rzymian w każdej dziedzinie ich życia – prywatnego czy publicznego – dotyczyła ona wojen, religii i komercji.
Według Cicero do wróżenia mógł być użyty jakikolwiek ptak, ale najczęściej do tego celu były używane kury. Kurami opiekował się “pullarius”, który otwierał ich klatkę i karmił je nasionami z roślin strączkowych lub specjalnym miękkim ciastem, kiedy wróżba była potrzebna. Jeśli kury pozostawały w klatce, hałasowały, kłuły swoje skrzydła, nie jadły lub leciały daleko, wróżba była niedobra, jeśli kury jadły żarłocznie przepowiednia była dobra.
W 249 pne Rzymski generał Publiusz Klaudiusz Pulcher miał wyrzucić kury za burtę, gdy nie chciały jeść przed bitwą pod Drepaną (była to zła wróżba), mówiąc: "Jeśli nie chcą jeść, być może będą pić". Szybko przegrał bitwę z Kartagińczykami tracąc 93 okręty. Później w Rzymie był sądzony za bezbożność i surowo ukarany.

Starożytna Grecja

W starożytnej Grecji (okres od 4000 pne. do 476 ne.), kurczaki nie były składane w ofierze może dlatego, że uważano je za egzotyczne zwierzęta (wyjątek stanowi wyspa Delos).Ze względu na swoje męstwo, koguty uznawane były za atrybuty Aresa, Heraklesa i Ateny. Jak pisał Platon - ostatnimi słowami Sokratesa, gdy umierał z powodu zatrucia szczwołem plamistym były: "Crito, jestem winien koguta Asklepiusowi, pamiętaj zapłacić mój dług!", co oznacza, że śmierć była lekarstwem na chorobę życia. Grecy byli przekonani, że nawet lwy bały się kogutów. Kilka bajek Ezopa potwierdza te przekonania. Natomiast na znanej na wyspie  Delos (miejsce urodzin Apollo i Diany) podobno już 5-7 wieków przed naszą erą była tradycja kastrowania kogutów jako przygotowanie do złożenia ofiary z kapłona w świątyni Apollo.

Indonezja

Drób ma ogromne znaczenie podczas hinduskiej ceremonii kremacji (np. w Indonezji). Kurczak (ze spętanymi skokami) jest trzymany podczas całej uroczystości zapewniając cel dla wszystkich złych duchów, które ewentualnie mogłyby być obecne podczas uroczystości, aby wniknęły właśnie w tego kurczaka, a nie w żadnego z obecnych członków rodziny. Po ceremonii kurczak jest zabierany do domu i wraca bez szwanku do swojego normalnego życia (trochę może zestresowany.

Chrześcijanizm

To, że kogut uważany był za symbol czujności i zdrady wynika z Nowego Testamentu. To Jezus prorokował zdrady Piotra: "Jezus odpowiedział: mówię ci, Piotrze, zanim koguty dziś zapieją, ty zaprzeczysz trzy razy, że mnie znasz." (Łukasz 22:34). Tak też się stało (Łukasz 22:34), a Piotr gorzko płakał.
Wcześniej, Jezus porównuje się do kwoki, kiedy mówi: "Jerozolimo, Jerozolimo, ty która zabijasz proroków i kamieniujesz tych, których wysłano do Ciebie. Często pragnąłem, aby zgromadzić twoje dzieci, jak kura swoje pisklęta pod skrzydłami, ale nie chciałaś. " (Mateusz 23:37; również Łukasz 13:34).
Centralna Europa
W wielu opowieściach ludowych Europy Centralnej mówiono, że diabeł ucieka przy pierwszym pianiu koguta.

Judaizm

W społeczności Haredi należącej do ultra ortodoksyjnego judaizmu, w przeddzień święta Jom Kipur (Dzień Pokuty/Pojednania), podczas rytuału zwanego „kapparos” jest zwyczaj trzykrotnego obracania koszernym (tzn. akceptowalnym), żywym zwierzęciem dookoła głowy człowieka.

kapparos

Jako koszerne zwierzę zwykle używa się kurczaka lub rybę (z łuską), ponieważ są powszechnie dostępne (i wystarczająco małe, aby je utrzymać nad głową). Zwierzę jest używane jako ofiara w celu otrzymania rozgrzeszenia, ponieważ jest przekonanie, że zwierzę zabierze wszystkie grzechy danej osoby podczas „kapparos”. Po ubiciu zwierzęcia, jego mięso jest oddawane biednym. Kobieta na ceremonię „kapparos” przynosi kurę, a mężczyzna przynosi koguta. Chociaż właściwie nie jest to ofiara w znaczeniu biblijnym, to śmierć zwierzęcia ma przypominać skruszonemu grzesznikowi, że jego życie jest w rękach Boga. Zamiast kury używa się także (obecnie) sakiewki z pieniędzmi. Biedni są bardziej chyba zadowoleni w takim przypadku.

Talmud mówi o nauce "uprzejmości wobec swojego partnera" od koguta. Może to odnosić się do faktu, że gdy kogut znajdzie coś dobrego do jedzenia, wzywa swe kury, aby zjadły pierwsze.

Chiny

Kurczak jest jednym z symboli zodiaku w chińskiego kalendarza. Także w chińskiej religii, gotowany kurczak był używany, jako religijna ofiara do adoracji przodków i uwielbienia bóstw miasta.
Wegetariańskie bóstwa takie jak Budda nie są jedynymi odbiorcami takiej ofiary. Zauważono, że ofiara z kurczaka jest połączona z "poważną" modlitwą (gdy np. pieczeń wieprzowa jest ofiarowana w czasie radosnego świętowania). W konfucjańskich Chinach, kurczak mógł być użyty jako substytut panny młodej lub pana młodego podczas ceremonii zaślubin, w przypadku gdy osoba taka była poważnie chora lub nie mogła wziąć udział w ceremonii ślubnej (np. w przypadku nagłej śmierci). Umieszczano wtedy czerwony jedwabny szalik na głowie kurczaka i bliska rodzina trzymała kurczaka, który uosabiał nieobecną pannę młodą lub pana młodego i w ten sposób można było kontynuować ceremonię zaślubin.

Europa

Bazyliszek miał się urodzić z jaja złożonego przez koguta, jak również zostać zabity przez pianie koguta.

 

Dysponują Państwo inną wiedzą w temacie i mieliby chęć podzielić ją z nami prosimy o email lub udział w naszym forum.

facebook twitter naszaklasa myspace

Liczba użytkowników

Odwiedza nas 37 gości oraz 0 użytkowników.