Get Adobe Flash player
Polish English French German Russian

Jak osiągnąć najlepsze rezultaty wylęgu piskląt używając inkubatora dla amatorów

Sposób postępowania

Mimo, że każdy inkubator jest projektowany z myślą, aby zapewnić idealne warunki dla kontynuacji rozwoju embrionalnego zapłodnionych jaj mieszczonych w inkubatorze aż do momentu urodzenia pisklęcia, to aby tak się stało, jego właściciel musi najpierw skoncentrować się na stworzeniu najlepszych warunków dla jaj. Aby więc uzyskać najlepsze rezultaty wylęgu (najwyższy stopień urodzeń z położonych w inkubatorze jaj), należy najpierw zwrócić uwagę na proces zapłodnienia jaj a następnie, na całym cyklu inkubacji począwszy od powstania jaj i skończywszy na urodzeniu pisklęcia. Dlatego należy stosować się do następujących zaleceń:

 • Nie używać oczywiście jaj, które są zwykle dostępne w sklepie spożywczym. Zamiast tego należy stosować jaja zebrane bezpośrednio od kur niosek - dojrzałych płciowo, zdrowych i dobrze odżywionych,  niezbyt młodych i niezbyt starych., najlepiej pochodzących z optymalnego stada.

W poniższej tabelce podane są dane dotyczące liczby kur i kogutów w optymalnym stadzie:

 

Średni wiek osiągnięcia dojrzałości płciowej w miesiącach

Optymalne stado (liczba kur przypadająca na jednego koguta)

 

Kogut

Kura

Kogut

Kura

      Przepiórka

           2

1,6

           1

            3

      Drób

         6 / 8

6 /8

           1

10

  Kuropatwa zielona

        10/12

10/12

           1

            1

      Bażant

         6 / 7

           6 / 7

           1

            7

     Perliczka

         8 / 10

           8 / 10

           1

            2

     Kaczka

           8

             4

           1

           4

     Indyk

           7

             7

           1

          10

     Gęś

          8

            7

           1

           4

 

 • Należy unikać krzyżowania spokrewnionych ras, ponieważ ich jaja będą zawierały słabe zarodki, co spowoduje, że pisklę nieuchronnie umrze.
 • Należy przyzwyczaić kury do składania jaj w swoich własnych gniazdach a nie na ziemię. Zapobiegnie to zabrudzeniu i zainfekowaniu jaj. Należy przygotować gniazda w cieniu pamiętając, że najbardziej płodny okres dla drobiu (od lutego do października) jest jednocześnie najjaśniejszą porą roku i zadbać o zachowanie w tych gniazdach czystości. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia przy zbieraniu jaj, która nie powinna być mniejsza niż l6°  C lub wyższa od 24 ° C, a wilgotność względna powinna  wahać się od 55% do 75%.
 • Ważne jest, aby unikać wystawiania jaj bezpośrednio na promienie słoneczne lub pozostawiania ich w gorących miejscach.
 • Jaja należy podbierać kurom cztery razy dziennie czystymi rękoma i umieszczać je w odpowiednich pojemnikach na jaja. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka lub zbyt niska, zaleca się podbierać jaja co godzinę.
 • Pod koniec każdego dnia należy zebrać wszystkie jaja, nie pozostawiając ich na noc, ponadto najlepiej zamknąć dostęp do gniazd na noc i otworzyć je dopiero wcześniej rano następnego dnia.
 • Zbierane jaja nie należy potrząsać ani obijać o siebie, należy je sortować według wielkości, kształtu, wagi i porowatości skorupy. Do inkubacji należy wybierać jaja o średniej wielkości (ani małe, ani duże), niezbyt stożkowe i niezbyt okrągłe, z małą porowatością skorupy i najlepiej, aby były o podobnym kształcie. Jaja należy zmyć i zdezynfekować stosując wacik i zamoczony w rozpuszczonym  nadmanganianie potasu używając na jedna szklankę przegotowanej wody 5-6 drobin nadmanganianu potasu (nie należy jaja myć czystą wodą).
 • Ze stożkowych lub zbyt zaokrąglonych  jaj mogą wykluwać się słabe pisklęta, a jaja o pomarszczonej skorupie należy odrzucić, ponieważ zawierają one zbyt dużo wapnia i wilgoć wraz z ciepłem w inkubatorze uczyni je zbyt twardymi, uniemożliwiając prawidłowy rozwój zarodka i w konsekwencji spowoduje śmierć pisklęcia wewnątrz skorupy. Odsetek prawidłowych urodzeń maleje przy wykorzystania tego rodzaju jaj.
 • Wybrane jaja powinny być umieszczone w czystych (zdezynfekowanych), ogólnie dostępnych pojemnikach na jaja i być przechowywane przez co najmniej 24 godzin w pomieszczeniu o stałej temperaturze w zakresie 15-l8° C i o wilgotności względnej od 70 do 75 %, zanim będą mogły być umieszczone w inkubatorze.
 • Jaja należy obracać 2 razy dziennie.

 

Aby uzyskać dobry wynik wylęgu , ważne jest jednak, aby nie przechowywać jaj dłużej niż przez 5 dni od momentu ich zniesienia przez kurę.

Należy mieć na uwadze, że im świeższe są jaja, tym wylęg jest bardziej regularny, a zatem wyklute pisklęta są zdrowsze i silniejsze.

Jeśli używa się do wylęgu jaj starszych niż 5 dni, należy liczyć się z następującymi zagrożeniami dla prawidłowego wylęgu:

1.    Pisklęta w ogóle się nie wyklują.

2.    Zarodki nie będą wystarczająco dojrzałe.

3.    Wylęg nastąpi późno i nieregularnie, w konsekwencji pisklęta będą bardzo słabe lub zniekształcone.

4.    Niektóre z piskląt zrobią otwór w jajku, ale nie zdołają całkowicie się wykluć, ponieważ będą zbyt słabe.

5.    Zbyt dużo będzie jaj "przezroczystych” z powodu niedorozwoju się zarodku.

Wiadomo jest, że stare jaja są główną przyczyną spadku urodzeń. Inkubacja jest często nieudana, z powodu zbierania jaj dłużej niż przez 5 dni.

Podsumowując, przed złożeniem jaj w inkubatorze należy poczekać co najmniej 24 godziny, ale nie dłużej niż 5 dni!


Jaja, które należy wkładać do inkubatora:

 

      Orientacyjny wymiar

        Orientacyjna masa

    Rodzaj jaja

    Średnica x Długość [mm]

                Waga [g]

      Przepiórka

               25x30

                        11

      Kura

               43x50        

                        53

   Kuropatwa zielona

              30x40

                        14

       Bażant

              35x46

                        35

       Perliczka

              38x49

                        50

       Kaczka

             46x65

                        75

       Indyk

             50x70

                        85

      Gęś

             68x106

                      140

 

Jaja pęknięte lub z innymi wadami np. przebarwionymi skorupami nie należy wkładać do inkubatora.

Gdzie umieścić Inkubator?

Zalecamy, aby wybrać pokój, w którym temperatura jest stała, nie niższa niż 16° C (w przeciwnym razie może to zmniejszyć temperaturę wewnątrz inkubatora) i nie wyższa niż 26  C, mimo że inkubator może nadal pracować w temperaturze 3l° C . Należy wybrać pomieszczenie o wilgotności między 45-55%, bez zapachu, dobrze przewietrzone, bez przeciągów, które są szkodliwe dla inkubowanych jaj.

Pokój powinien być przyciemniony a inkubator powinien być postawiony na solidnej podstawie. Inkubator nie umieszcza się obok bezpośrednich źródeł ciepła, gdyż mogą one zmienić jego wewnętrzną temperaturę. W pokoju nie powinny przebywać inne zwierzęta (np. koty lub psy). Inkubator nie powinien stać w pobliżu źródeł wody, aby uniknąć ewentualnego porażenia prądem w przypadku zalania wodą. Inkubator powinien być trzymany z dala od dzieci, osób małoletnich, osób niepełnosprawnych i zwierząt

Przygotowanie i rozpoczęcie inkubacji

Przed użyciem inkubatora, należy przeczytać jego instrukcję i stosować się do wszystkich zaleceń producenta, zwłaszcza dotyczących bezpieczeństwa.

1)    Każdy inkubator zawiera termometr, więc należy nauczyć się regulować, odczytywać i ustawiać odpowiednią temperaturę wewnątrz inkubatora.

2)    Inkubator zazwyczaj ma basen do wody, aby więc utrzymywać odpowiednią wilgotność należy napełnić go letnią wodą i pamiętać o okresowej wymianie i dopełnianiu go wodą.

3)    Po zmontowaniu i włączeniu inkubatora do sieci elektrycznej, należy poczekać 3- 4 godziny, aby temperatura wewnątrz inkubatora się ustabilizowała

Najlepiej odczekać jeszcze 2 godziny i sprawdzić dokładnie temperaturę, którą wskazuje termometr.

4)    Przed włożeniem jaj do inkubatora (jeśli to nie jest inkubator, który sam obraca jaja o 180°) należy przy pomocy ołówka narysować kółko na jednej stronie jajka i krzyżyk po przeciwnej stronie jajka. Ułożyć wszystkie jajka w inkubatorze np.  krzyżykiem do góry.

5)    Po złożeniu jaj w inkubatorze, należy po ok. 6-8 godzinach sprawdzić, czy inkubator jest w stanie utrzymać odpowiednią temperaturę.

6)    Należy zanotować datę złożenia jaj w inkubatorze w kalendarzu.

7)    Najbezpieczniej jest przy każdym otwieraniu inkubatora odłączać go od zasilania elektrycznego - dla własnego bezpieczeństwa oraz w celu uniknięcia gwałtownej zmiany temperatury w inkubatorze!.

Inne ważne wskazówki użycia inkubatora:

 1. Jaja należy obracać, czystymi rękoma, dwukrotnie w ciągu dnia (np. rano i wieczorem) o 180° (tak, aby wszystkie miały albo krzyżyk albo kółko na górze). Zalecamy też zmianę miejsca jajek, aby świeciło na nie światło o różnym natężeniu (od centrum do brzegu inkubatora) - w ten sposób wszystkie jaja będą również korzystały z tej samej temperatury przez cały czas inkubacji. Obracanie jaj należy wykonywac szybko i delikatnie.

              Rodzaj jaja

         Okres inkubacji

           w dniach

           Okres obrotu jaj

               Przepiórka

               16-17

           Od 1 do 14 dnia

               Kura

               20-21

           Od 1 do 18 dnia

              Kuropatwa zielona

               23-24

           Od 1 do 20 dnia

              Bażant

              24-25

           Od 1 do 21 dnia

              Perliczka

             26-27

           Od 1 do 23 dnia

             Kaczka

             27-28

           Od 1 do 25 dnia

             Indyk

             28-30

           Od 1 do 26 dnia

            Gęś

            29-30

           Od 1 do 27 dnia

 1. Należy zmieniać wodę w basenie co dwa dni

UWAGA: Na 3 dni przed datą wylęgu należy wymienić wodę i zaprzestać obracania jaj.!!!! Unikać otwierania inkubatora przez 3 dni. Można szybko sprawdzić poziom wody w basenie i ewentualnie dopełnić ciepłą wodą. 

 1. Jaja w inkubatorze należy umieszczać równomiernie (proporcjonalnie) do dostępnej powierzchni – jeśli jest jaj mało , to nie należy je wszystkie umieszczać w środku.
 2. W szóstym, siódmym dniu inkubacji należy każde jajo „prześwietlić”, aby zobaczyć czy było ono zapłodnione i usunąć wszystkie niezapłodnione jaja. W tym celu trzeba podświetlić jajko latarką lub innym źródłem światła i sprawdzić, czy w środku jest „embrion”, który jest podobny do „pająka”.
 3. Drugie prześwietlenia należy wykonać 5 dni przed planowanym wykluciem. W jajach z zarodkami żywymi w punktach niezaciemnionych widoczne są naczynia krwionośne, można również zaobserwować ruchy zarodka. W jajach z zamarłymi zarodkami widoczne są ciemne nieruchome plamy.
 4. W przypadku kaczek i gęsi, codziennie od 9 dnia inkubacji, aż na 3 dni przed wykluciem, należy otwierać inkubator na 15-20 minut, aby pozwolić jajkom trochę się wychłodzić. Po czym, przed zamknięciem inkubatora w celu kontynuacji inkubacji, każde jajo należy zwilżyć czystą i letnią wodą za pomocą rozpylacza.
 5. Po wykluciu, pisklęta pozostają wewnątrz inkubatora przez około 24 godziny aż do ich wyschnięcia. My podajemy pipetką nowonarodzonym pisklakom po 12 godzinach parę (ciepłych) kropel rozpuszczonego w przegotowanej wodzie (1 kropla na 50 ml) „Eliksiru życia” firmy Vetyl (można kupić na www.abckarmanet.pl), aby zakwasić żołądek i pobudzić chęć jedzenia. Wspomagamy tym eliksirem naszych pisklaków cały czas podając im 1-2 krople do wody pitnej. Po 24 godzinach nowonarodzone pisklaki umieszcza się w ciepłym miejscu, np. w ogrzewanych klatkach najlepiej z grzejnikiem lub lampą emitująca promienie podczerwieni. Karmić pisklęta należy odpowiednią karma, a wodę podawać świeżą i zmieniać często w odpowiednich poidłach. Normalnie, nie należy pomagać pisklętom przy wykluwaniu – one dają sobie same radę. Nie należy również je ruszać po wykluciu, bo wtedy są one niespokojne i mogą przeszkadzać innym w narodzinach. Należy jedynie zapewnić im odpowiedni poziom wilgotności i temperaturę.
 6. Po zakończeniu inkubacji, należy inkubator wymyć i najlepiej wydenzyfikować odpowiednim płynem.

Inne przydatne wskazówki

 1. Unikać inkubacji jaj różnych ras.
 2. W przypadku gdyby zabrakło zasilania elektrycznego lub przepaliła się lampa nagrzewająca, należy inkubator przenieść w ciepłe miejsce lub okryć materiałem izolacyjnym, aby strata ciepła była najmniejsza. W takim przypadku, nawet brak zasilania w ciągu 5-6 godzin nie powinna zagrodzić  inkubacji.
 3. Jeśli termin inkubacji przekroczony został o jeden dzień i pisklę się nie wylęgło, można jeszcze spróbować ostrożnie rozłupać skorupę, aby pomóc słabemu pisklęciu wykluć się. Szanse są znikome, ale zawsze są!

 


facebook twitter naszaklasa myspace

Liczba użytkowników

Odwiedza nas 54 gości oraz 0 użytkowników.