Get Adobe Flash player
Polish English French German Russian

Co to jest kapłon?

 

Lapidarnie można określić kapłona jako kastrowanego koguta specjalnie tuczonego w celu osiągnięcia dużej wagi i soczystego, smacznego, delikatnego mięsa.


Przytoczymy tutaj też definicję kapłona z Rozporządzenia Komisji Europejskiej nr  543/2008 z dnia 16 czerwca 2008 r., które  wprowadziło szczegółowe przepisy wykonawcze do rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie niektórych norm handlowych w odniesieniu do mięsa drobiowego (nie spełnienie tych norm powoduje, że kastrowany kogut może być spożyty np. przez hodowcę, ale nie może być sprzedany jako Kapłon).
A więc zgodnie z Rozporządzeniem - Kapłon, to samiec ptaka chirurgicznie kastrowany przed osiągnięciem dojrzałości płciowej i poddany ubojowi w wieku minimum 140 dni (20 tygodni); po kastracji kapłony muszą być tuczone przez okres co najmniej 77 dni (11 tygodni).

Z hodowlanego punktu widzenia, zabiegu kapłonowania (kastracji) dokonuje się w wieku od 6 do maksymalnie 9 tygodni w zależności od rasy kur, a tuczy się kapłony dopóki nie osiągną wieku 32 tygodni, a nawet 40 tygodni. Kapłony, w zależności od rasy osiągają wagę od 2,5 kg do 3,5 -4 kg. Aby osiągnąć smaczne i soczyste mięso, kapłony musza być specjalnie tuczone, tzn. odżywiane w różny sposób w różnym okresie ich  życia, a szczególnie specjalnie na dwa tygodnie przed ubojem. Jak dokładnie odżywiać kapłony jest tajemnicą każdego hodowcy. Nasze kapłony są żywione wyłącznie karmą naturalną i ekologicznymi produktami, nie modyfikowanych genetycznie odpowiednio do rasy i zgodnie ze zdobytym własnym doświadczeniem  oraz zgodnie najlepszą praktyką hodowców francuskich i włoskich.

DSCF0883 Kopiowanie Kopiowanie

                        ZENEK II - Król Wilanowskich kapłonów

 

DSCF0908 Kopiowanie Kopiowanie

                        Kazik I - Król Wilanowskich kogutów

 

facebook twitter naszaklasa myspace

Liczba użytkowników

Odwiedza nas 39 gości oraz 0 użytkowników.