Get Adobe Flash player
Polish English French German Russian

 

Zabieg kapłonowania kogutów

Kapłonowanie kogutów jest zabiegiem znacznie trudniejszym, niż kastrowanie ssaków. U tych ostatnich, jądra zazwyczaj są umiejscowione w worku mosznowym, a u ptaków jądra znajdują się w jamie brzusznej.

Jądra koguta leżą pod kręgosłupem w okolicy ostatniego żebra (tuż przed nerkami).Są one przymocowane krótkim więzadłem do sklepienia lędźwiowego, w okolicy którego przebiega żyła i tętnica jądra. Poza tym, obok jąder znajduje się tętnica główna a ponad jądrami leży zatoka żylna, do której zbiegają się od tyłu żyły nerkowe i biodrowe a od przodu przednia żyła główna. Jądra mają kształt owalny, są przeważnie koloru kości słoniowej (mogą być częściowo lub całkowicie pigmentowane), ich wielkość zmienia się z wiekiem.

8 tygodniowe koguciki mają jądra wielkości ziarna fasoli. U dorosłych kogutów masa jąder stanowi około 1 % masy ciała.

Położenie jąder w bezpośredniej bliskości największych naczyń krwionośnych wymaga od osoby wykonującej zabieg dużej wprawy i uwagi, gdyż łatwo o uszkodzenie naczyń, a jest to równoznaczne ze śmiercią operowanego ptaka.

Przygotowanie do zabiegu.

Konieczna jest dieta głodowa przez 48 godz. przed zabiegiem - ułatwia to dostęp do jąder przy wykonywaniu zabiegu.

Zabieg może być wykonywany jedynie przez lekarza weterynarii lub technika weterynarii pod nadzorem lekarza weterynarii, w znieczuleniu ogólnym.

Zabiegu dokonuje się przez wykonanie cięcia w ostatniej przestrzeni międzyżebrowej najpierw po lewej a później po prawej stronie.

Osoby mające duże doświadczenie mogą wykonywać zabieg z dostępu po jednej stronie.

Do operacji potrzebny jest zestaw narzędzi, w skład którego wchodzą:

  • nożyczki ostro kolczyste,
  • skalpel,
  • rozwieracz do ran,
  • pętla kastracyjna.

Konieczne jest dobre oświetlenie np. lampka czołowa.

Kurczaka układamy na boku, skórę przesuwamy do tyłu poprzez wyciągnięcie nogi, na której leży, do przodu, zaś drugą nogę układamy do tyłu. Wyskubujemy piórka w okolicy, w której będziemy wykonywać cięcie i odkażamy spirytusem.

Cięcie wykonujemy w linii stawu biodrowego, od góry ok. 1-2 cm od wyrostków poprzecznych i przebijając całą grubość ściany (ok. 1-2 cm). Następnie, kierujemy się ku dołowi wzdłuż przedniego brzegu ostatniego żebra. Zakładamy rozwieracz do ran i w ten sposób mamy dostęp do worka powietrznego, który musimy przeciąć, by dostać się do narządów płciowych. Pod błoną worka znajdują się jelita, które pętlą kastracyjną odsuwamy od grzbietu do dołu i do tyłu, odsłaniając narządy płciowe samca.

Jądra odcinamy poprzez delikatne założenie pętli na jądra w ten sposób by nie uszkodzić naczyń i nie zgnieść jądra. Istotne jest by jądra usunąć w całości, gdyż pozostawione w organizmie pojedyncze komórki tego narządu odrastają i mogą nadal produkować hormony płciowe.

Rana ściany brzucha nie wymaga szycia, jeżeli jednak rana ma powyżej 3 cm, można złączyć jej brzegi jednym szwem na środku.

Przewracamy kurczę na drugą stronę i wykonujemy odjęcie drugiego jądra w analogiczny sposób z drugiego dojścia.

Kurczęta po zabiegu umieszczamy w czystym, suchym, ciepłym i jasnym miejscu ze świeżą ściółką, podajemy zieloną paszę, ziarno i świeżą wodę.

Często powikłaniem po zabiegu jest odma podskórna, którą likwidujemy (poprzez nakłucie lub przecięcie skóry nożyczkami w celu wypuszczenia powietrza, które znajduje się pod skórą.

 

Lek.wet.Wojciech Kowalczyk, www.endovet.pl

 

Ogólne wiadomości o kapłonowaniu i opiece pozabiegowej.

Zabiegu kapłonowania (kastracji) kogutów dokonuje się  po osiągnięciu odpowiedniej wagi przez ptaka  w wieku od 6-8 tygodniu.
Koguty muszą być specjalnie przygotowane do zabiegu kapłonowania (ograniczenie podawania płynów i karmy).
Zabiegu kastracji dokonuje lekarz weterynarii przy asyście technika weterynarii. Dodatkowo potrzebna jest co najmniej jedna osoba, która podaje znieczulone kogutki na stół operacyjny i opiekuje się kogutkami po zabiegu, np. obserwuje je podczas przebudzania. Zgodnie z przepisami nie wolno wykonywać zabiegu samemu. Koguty poddawane są zabiegu kastracji przy znieczuleniu (są usypiane). Zabieg jest szybki i bezbolesny dla koguta. Wykonuje się go używając specjalnych narzędzi. Przeszkoleni przez nas weterynarze używają specjalnych narzędzi, które otrzymują w ramach praktycznego szkolenia. (Cena szkolenia wynosi 1500 zł od osoby).

Na jednym stole operacyjnym, w zależności od organizacji pracy, doświadczenia, używanych narzędzi, liczebności zespołu operacyjnego i wieku kogutów można dokonać od 10 do 20 zabiegów w ciągu godziny. Podczas zabiegu nie wolno się spieszyć, należy wykonywać kapłonowania b. dokładnie, ponieważ nieusunięte w całości jądro odrasta w ciągu jednego, dwóch miesięcy. Nie należy dokonywać kapłonowania „na siłę”, tzn. jeśli jądro jest za bardzo ukrwione i zachodzi obawa, że się uszkodzi jedno z naczyń, należy zaniechać kastracji takiego koguta. Niestety przy kapłonowaniu są straty: 5-15% w zależności od różnych czynników, o których nie będziemy tu pisać. Należy jednak o tym wspomnieć, aby hodowcy wiedzieli, że muszą liczyć się ze stratami podczas kapłonowania. Stracone kogutki należy odpowiednio utylizować zgodnie z przepisami weterynaryjnymi, nie można ich spożywać.

Wszystkie przebudzone po zabiegu kapłony trzeba umieścić na dwa dni w czystym, ciepłym, odpowiednio przewietrzonym, ale bez przeciągów, wyścielonym sianem miejscu, aby się nie mieszały z innymi kurami lub starszymi kapłonami. Należy się wstrzymać z podawaniem jedzenia i wody przez parę godzin. W tym czasie kapłony będą osowiałe, ale później biegają i fruwają jakby nie przeszły żadnego zabiegu.
Najlepiej nie wypuszczać kapłonów przez dwa dni na wybieg.

Przez następne dwa tygodnie trzeba obserwować kapłony, czy przypadkiem nie wystąpiły komplikacje pooperacyjne, np. odma, którą należy natychmiast likwidować. W okresie pooperacyjnym, kapłony muszą dostawać bardzo dobre, wysokobiałkowe jedzenie, aby szybko doszły do normy. Usuwanie odmy jest zabiegiem prostym i może jej dokonać każdy hodowca przecinając czystym narzędziem wierzchnią skórę. Uwaga! -  odma może byc obustronna - w takim przypadku należy przedzirawic delikatnie skórę z obu stron i przytrzymać kapłona z obu stron, aby powietrze wydostało sie na zewnątrz.

Ile kosztuje kastracja? Ceny są różne – od 10 do 25 zł. Wszystko zależy od liczby kogutów do kastracji, transportu itd. Chcielibyśmy upowszechnić umiejętność kastracji kogutów w całej Polsce, aby zabiegu kapłonowania mogli wykonywać lekarze weterynarii mieszkający w pobliżu hodowców. Będzie to najbardziej optymalne rozwiązanie. Między innymi, dlatego że będą oni mogli nadzorować opiekę po-operacyjną.

 

Artykul badanie prownawcze kaplonienia

Badanie porwnawcze kaponienia

   Kaponienie Kogutw 1960

facebook twitter naszaklasa myspace

Liczba użytkowników

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.